Založ si blog

Práce v cestovnom ruchu v zahraničí.

19 miliónov pracovných miest v Európskej Únii je v oblasti cestovného ruchu alebo sú to práce súvisiace s turizmom. Tieto práce reprezentujú skoro 13 % pracovných síl. Turistický priemysel podobne ako poľnohospodárstvo, je hlavným zdrojom sezónnej práce. Sezónna povaha hotelových a reštauračných prác odrádza miestnych ľudí, ktorí hľadajú trvalý pracovný pomer a tak sa vlastníci hotelov počas hektickej sezóny často spoliehajú na zahraničnú pracovnú silu. Taktiež veľa turistických destinácii sa nachádza na vzdialených miestach, kde nie je dostatok miestnej pracovnej sily. Z tohto dôvodu pracujú cudzinci v hoteloch v najkrajších kútoch sveta od Nového Zélandu až po Laponsko.

Hotely a reštaurácie

Ak si zabezpečíte prácu v hoteli bez toho, aby ste hovorili jazykom krajiny, v ktorej sa nachádza, alebo nemali relevantné skúsenosti, pravdepodobne vás zaradia na najslabšie hodnotené práce, t.j. v práčovni alebo pri umývaní riadu. Niektoré hotely vás môžu pomýliť používaním pekných slov pre nekvalifikované práce, napríklad ´valet runner – komorník´ na na zberanie špinavého prádla alebo ´kitchen porter – kuchynská obsluha´ na umývanie hrncov. Práce na recepcii a v bare sú zvyčajne najžiadanejšie a tiež lepšie platené. Ale i nízko hodnotené práce majú svoje skryté pôvaby. Bežná pracovná doba izbovej obsluhy je od 7 do 14, čo im poskytuje množstvo voľného času.

Čím skôr sa na sezónne práce prihlásite, tým väčšie šance máte. Hotely v krajinách ako je Švajčiarsko, príjmajú zamestnacov mesiace pred začiatkom letnej sezóny  a je rozumné dať si prihlášky do marca na toľko hotelových adries, ako je len možné, prednostne v ich rodnom jazyku. Napriek tomu, že angličtina prevláda vo veľkom množstve stredísk tak znalosť viac ako jedného cudzieho jazyka je obrovskou výhodou. Ak máte záujem o prácu v konkrétnej krajine , zoberte si zoznam hotelov a kontaktujte tie väčšie (napr. tie, ktoré majú viac ako 100 izieb) a zašlite žiadosti  v jazyku, ktorým sa v danej krajine rozpráva. Masové zasielanie emailov bude oveľa menej efektívne, ako uchádzanie sa písomne alebo osobne.

Na druhej strane, možno nebudete schopný plánovať tak skoro dopredu, alebo možno nebudete mať šťastie v uchádzaní sa písomne, takže vám nebude zostávať nič iné ako hľadať prácu v hoteli až po príchode do krajiny. Aj tí najnedočkavejší hoteliéri sú vždy viac naklonení rozhodovať sa o uchádzačovi, ktorý stojí priamo pred nimi, ako o uchádzačovi, ktorý napísal list odniekaľ znepoznana. Jeden z uchádzačov odporúča ukázať sa s úsmevom a skoro ráno (okolo ôsmej), aby ste zapôsobili na zamestnávateľa. Ak idete od hotela k hotelu, vytrvalosť je nevyhutnná.

Ak hľadáte od dverí k dverám, skúste sa dostať cez recepciu, aby ste mali možnosť spýtať sa manažéra osobne. Ak dostanete ponuku, (osobne alebo po písomnom uchádzaní), pokúste sa dostať podpísanú zmluvu, kde budú presne určené pracovná doba, mzda a podmienky práce. Ak to nie je možné, mali by ste prinajmenšom tieto záležitosti predebatovať s členom vedenia.  Musíte sa predať. Nikto iný vám nenájde vašu prvú prácu, iba vaše znalosti, skúsenosti a referencie a najdôležitejšie, prvý dojem, ktorý urobíte. Manažér alebo zamestnanec na personálnom oddelení musí mať dobrý pocit, že budete čestný a pracovitý. Keď už dostanete šancu prísť na skúšku alebo novú prácu, je veľmi dôležité mať dobrý prístup a vytvoriť si ten dôležitý prvý dojem s kolegami, manažmentom a najdôležitejšie so zákazníkmi.

Katering

Hotely reprezentujú iba jeden aspekt turistického priemyslu ale ten má mnoho ďaľších miest, kde sa varí alebo podáva jedlo, vrátane luxusných jácht, dovolenkových rančov, safari kempov a lyžiarskych chát. Ľudia s kvalifikáciou v obsluhe, to budú mať oveľa jednoduchšie pri hľadaní tejto práce kdekoľvek na svete ako ostatní. Sezónny pracovník môže dokonca zvážiť, či si neurobiť nejakú čašnícku alebo kuchársku kvalifikáciu.  Samozrejme, že existujú aj možnosti pre nekvalifikovaných. Môžete nájsť prácu v reťazci rýchloobčerstvení a pripravovať hamburgery, ale pritom mať na zreteli že Oxford English Dictionary zahŕňa výraz ´Mcjob´ s ktorým spája akúkoľvek formu nízko plateného zamestnania bez dobrých vyhliadok. Mzda je pomerne nízka, pracovná doba neistá alebo nevyhovujúca a prístup k disciplíne dôležitejší, ako pre deti v škole. Ak sa uchádzate o jednu z týchto prác, ktoré nie sú sezónne, mali by ste zdôrazniť, že máte v úmysle pracovať na dobu neurčitú a urobiť kariéru v rychloobčestvovacom biznise, atd. V skutočnosti sa zamestnanci v týchto spoločnostiach menia veľmi rýchlo.

Dobrý spôsob, ako získať začiatočné skúsenosti, je dostať prácu v kuchyni vo väčšej organizácii ako napr. Butlins (ktorý vlastní Bourne Leisure Group; alebo PGL Adventure. Pretože majú veľa pracovných miest, ponúkajú zaškoliť kandidátov. PGL má tiež dovolenkové centrá v zahraničí, vo Francúzku a Španielsku, kde dostávajú zamestanci ubytovanie, jedlá, uniformy a spiatočný dovoz do stredísk.

Ďaľšie príležitosti v cestovnom ruchu

Priemerný, veľa míňajúci, zhýčkaný turista, poskytuje skvelú príležitosť na zamestnanie. Chce jesť zmrzlinu na pláži, alebo croasanty vo svojej lyžiarskej chate, a vy môžete byť tým, kto mu tieto služby poskytne. Mohol by sa stať najnešťastnejším, ak by na neho kvapkalo v jeho hotelovej posteli, takže Vás môžu prijať na naasfaltovanie strechy pred začiatkom sezóny. Nechce byť obťažovaný svojimi deťmi, takže vy strávite s nimi deň učiac ich plávať alebo kresliť v prázdninovom tábore. Nie je šťastný,  pokiaľ neodíde domov s pravým balíčkom Ardéche levandule alebo Texaským klobúkom, ktorý mu predá očarujúca predavačka v obchode so suvenírmi, ktorou budete vy. Chce sa zabávať, takže vy dostanete prácu zabávača v pasáži, miestnej krčme alebo škole windsurfingu. A takto by to mohlo pokračovať. Dôležité je, že príležitostné práce v turistických centrách sa rozširujú.

Samozrejme, nájdeme aj mnoho príležitostí v nízkorozpočtovom turizme, v ubytovniach pre cestovateľov atd.     Niekoľko veľkých Talianskych spoločností príjmajú mnoho animátorov, t.j. ľudí, ktorí organizujú a vedú zábavu a športové programy pre dospelých alebo deti v dovolenkových strediskách. Napríklad Talianska spoločnosť Time Out Tourist Service umiestňuje medzinárodných zamestnancov do stredísk v Grécku, Španielsku, Tunise, Egypte atd. Samozrejme silne uprednostňujú tých, ktorí sú zdatní v jazykoch ako aj tých so správnymi prekpokladmi. Ďaľšie informácie získate, ak budete kontaktovať ich pobočky alebo na ( www.timeoutourism.com). Ďaľšou takouto spoločnosťou je Grécka Agency Remarc (www.sunseafun.com) ktorá posiela animátorov a zabávačov do stredísk hlavne v Grécku a na Cypruse a niekoľkých ďaľších.

Pre najschopnejších je tu predaj „timeshare properties“ – čo je predávanie členského poddielu v dovolenkových strediskách alebo hoteloch , zakúpením ktorého klient získava bezplatné ubytovanie a ďaľšie služby po celý život. Ak by ste mali záujem, pozrite sa na www.timesharestaff.com a www.royalrecruitment.com.

Puby a kluby

Bary a kluby by nemali byť vynechané z vášho zoznamu možných zamestnávateľov. Carolina si v zime kúpila časopis o kluboch Mixmag a kontatovala množstvo klubov na Ibize, z ktorých si ju jeden vybral pre svoju letnú sezónu. Ak si chcete hľadať prácu až po príjazde, nemali by ste zabudnúť na ´čierno – biely set´(čierne nohavice/sukňa a biele košele) v prípade, že si nájdete prácu ako barman alebo čašník. Ak nemámte žiadne skúsenosti, stálo by za to dobrovoľníčiť vo vašej miestnej reštaurácii týždeň alebo dva pred tým ako odídete a vypýtať si referencie.

V bežných baroch od vás môžu očakávať, že budete veľmi dobrý v prevládajúcom jazyku, aj keď sa robia aj výnimky v prípade fascinujúcich uchádzačov, alebo v Škandinávii, kde veľa domácich rozpráva po anglicky. Ženy (hlavne blondýnky) si nájdu prácu od Amsterdamu po Hong Kong ale mali by si byť isté, že vedia rozoznať bary od nevestincov.

Miesta ako Kanárske ostrovy, Ibiza, Corfu, Rhodos a Karibské ostrovy prekypujú na pohľad klubmi jedného aj druhého druhu. Pokiaľ si prezkúmate zariadenie na mieste, kde chcete pracovať pred tým, ako príjmete prácu, nemali by ste sa príliš zaoberať nepríjemnými prekvapeniami. Rozdávanie reklamných letákov po baroch a kluboch (známe ako ´PR-ing) je práca, ktorú robia sezónni pracovníci  často, hlavne v Španielsku.

Spoločenské podujatia

Veľké zhluky turistov sa schádzajú pri veľkých podujatiach. Napríklad pri Svetovom pohári v Juhoafrickej Republike v 2010 bude potrebných 15 000 dobrovoľníkov (www.worldcup2010southafrica.org.uk). Zvyčajne dobrovoľníci musia byť starší ako 18, byť obyvateľmi hosťovského mesta a prednostne mať skúsenosti v športe alebo dobrovoľníctve. Prihlášky budú príjmané online rok alebo menej v predstihu. Táto práca je neplatená a vo väčšine týchto svetových podujatí je výhod  málo, pretože organizátori vedia, že nebudú mať nedostatok uchádzačov. V menšom merítku, každoročné festivaly a športové udalosti, trhy a svetové veľtrhy  sú užitočnými poskytovateľmi príležitostnej práce, počas ale aj pred a po udalosti, keď sa zariadenia stavajú alebo rozkladajú. Nie je možné pripraviť také podujatie ako je Oktoberfest v Mníchove (koná sa každoročne v septembri), na ktorý prichádza  6 miliónov návštevníkov, bez obrovského množstva extra pracovníkov, ktorí majú zabezpečiť 560,000 grilovaných kureniec, 346,000 párov klobás a načapovať 1,000,000 litrov piva, ktoré sa tu skonzumuje. Hlavným problémom počas týchto špičkových podujatí, je nájsť si ubytovanie v prijateľnej cene.

Niekedy sa príjmanie zamestnancov na takéto veľké podujatia prenechá na zamestannecké agentúry ako je Adecco, ktoré je vybraným partnerom pre  Cirque du Soleil.

Zaujíma vás práca v zahraničí ? Čítajte najväčší blog o práci: http://blog.vivendi.sk/

Rakúske lyžiarské strediská a pracovné príležitosti.

14.10.2011

Rakúske Alpy majú 3 hlavné lyžiarske oblasti: Severené vápencové Alpy, Vysoké Alpy a Južné vápencové Alpy. Severné vápencové Alpy majú mnoho prírodných údolí a sú domovom stredísk ako Lech, St. Anton a Kitzbuhl. Vysoké Alpy sú známe strediskom Oetztal v Solden a Obergurgl a tiahnu sa po Innsbruck, majú pár jednoduchých prechodov ale Brenner a Grossglockner sú známe [...]

Zber ovocia a zeleniny v Dánsku.

27.05.2011

Poľnohospodárstvo zohráva významnú úlohu pre dánsku ekonomiku a práce na farme sú asi najjednoduchšími dvermi, ktorými sa dá vstúpiť do pracovného života v Dánsku. Hlavné plodiny sú jahody ( ktoré sa zbierajú v júni a júli ), jablká ( zbierajú sa v septembri a októbri ), kukurica ( august ) a vianočné stromčeky ( október – december ) .Dánsky priemysel s ovocím [...]

Sezónne práce v poľnohospodárstve v Anglicku.

12.07.2010

Poľnohospodárstvo je druhý najväčší zdroj sezónnej práce hneď po turizme. Väčšina volných pracovných miest je pre zberačov a triedičov ovocia a zeleniny, pracovníkov v skleníkoch, strihačov stromov, záhradníkov, pracovníkov v stajniach, personál na farmách atď. Mäkké ovocie sa stále zberá ručne a keďže nie všetky plody dozrievajú v ten istý čas, stroje [...]

Donald Trump

BBC: Hľadanie poroty nestrannej voči Trumpovi bude na Manhattane neľahká úloha

13.04.2024 20:18

Trumpovi právnici sa už sťažovali, že mestská časť Manhattan, ktorú obývajú prevažne demokrati, neumožnia zostaviť nestrannú porotu. A odborníci sa zhodujú, že to bude náročné.

Petr Fiala

Fiala zostáva predsedom ODS. Okamura naďalej šéfuje SPD, nemal vyzývateľa

13.04.2024 17:37

Na kongrese ODS v Ostrave získal Petr Fiala 424 hlasov od 525 prítomných delegátov (necelých 81 percent).

mimoriadne1, mim1, smrť, úmrtie, zomrel, sviečka, kahanec

Zomrel prvý porevolučný starosta Rače Libor Pajdlhauser

13.04.2024 16:55

Keďže v rokoch 1939 - 1989 nemala Rača samosprávu, počas svojho pôsobenia ju znovuzakladal.

Antalya / Lanovka /

Jedna osoba prišla o život pri páde kabíny lanovky pri Antalyi, desiatky evakuovali

13.04.2024 16:47

Na mieste zasahovalo sedem helikoptér a viac než 500 záchranárov.

dusanpavlik

O práci v zahraničí

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 58164x
Priemerná čítanosť článkov: 11633x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy